PACIENTAMS » KORONAVIRUSAS


Koronavirusai (RNR virusai) priklauso Nidovirales poklasiui. Dėl savo paviršinių savybių (išvaizdos panašios į karūną per elektroninį mikroskopą)
virusai pavadinti lotynišku žodžiu ,,corona“ reiškiančiu karūną.
 
Koronavirusai atrasti 1960 m. Jie gali infekuoti ir žmones, ir gyvūnus (įskaitant paukščius ir žinduolius). Kvėpavimo takų ir virškinamojo trakto epitelio
ląstelės yra pirmieji viruso taikiniai. Šių virusų plitimo keliai: fekalinis oralinis, per orą, per aplinkos daiktus (angl. fomites).
Koronavirusai – tai didelė grupė virusų, kurie gali sukelti įvairius susirgimus, pvz., sunkų ūmų respiracinį sindromą (SŪRS) ar peršalimo simptomus.
ARRS-CoV priklauso Betacoronavirus genčiai (Coronavirinae pošeimiui). ARRS-CoV yra pirmasis betakoronavirusų C linijos virusas, išskirtas iš žmonių.
Jis skiriasi nuo SŪRS sukeliančio koronaviruso, peršalimo simptomus sukeliančių ir endeminių žmonėms, ligas sukeliančių betakoronavirusų
HCoV-OC43 ir HCoV-HKU1, HCoV-NL63, HCoV-229E.
 
Naujas koronavirusas (2019-nCoV) siejamas su protrūkiu Uhane yra artimai susijęs su SŪRS-CoV (Betacoronavirus gentis, subgentis Sarbecovirus).
2019-12-31 Uhano (Hubei provincija, Kinija) savivaldybės sveikatos komisija pranešė apie nežinomos etiologijos pneumonijos atvejus, siejamus su
Uhano pietų Kinijos jūros gėrybių prekyviete (didmeninė žuvų ir gyvų gyvūnų prekyvietė, kur prekiaujama įvairiomis gyvūnų rūšimis).
2020-01-09 Kinijos Ligų prevencijos ir kontrolės centras pranešė, kad pneumonijas sukėlė naujas koronavirusas (2019-nCoV).
Genetinės sekos tyrimai parodė, kad naujasis virusas yra giminingas sunkaus ūmaus respiracinio sindromo koronavirusui (SŪRS-CoV).
2020 m. sausio 21 d. PSO ir Kinijos sveikatos priežiūros pareigūnai praneša apie viruso perdavimą nuo žmogaus žmogui.
 Kokie yra ARRS simptomai?
Inkubacinis ligos periodas apie  14 dienų.
Pagrindiniai ARRS simptomai yra karščiavimas, kosulys ir / arba kvėpavimo nepakankamumas, pneumonija (plaučių uždegimas).
Kai kuriems asmenims gali išsivystyti žarnyno funkcijos sutrikimai, inkstų nepakankamumas ar septinis šokas. Sunkesnės ligos formos išsivysto asmenims,
turintiems kitų rimtų sveikatos sutrikimų, pvz., diabetą, onkologinę ligą, lėtinę plaučių ligą, po chemoterapijos ar organų transplantacijos ir kt.
Kaip apsisaugoti?
  • dažnai plaukite rankas su muilu ir vandeniu.  Jeigu turite, paildomai galite naudoti alkoholinį antiseptiką arba alkoholines servetėles;
  • nelieskite akių, nosies ir burnos neplautomis rankomis;
  • palaikykite savo namų švarą ir vedinkite patalpas;
  • venkite sąlyčio su sergančiais asmenimis, laikykites saugaus atstumo;
  • venki didelių samburių žmonių.
Jeigu atsirado simptomai:
  • kosėkite ir čiaudėkite prisidengus burną, naudokite vienkartinėmis nosinaitėmis. Panaudotas nosinaites išmesti į šiukšlių dėžę;
  • naudokite vienakrtines kaukes;
  • matuokite temperatūrą 2 kartus per dieną;
  • skaminkite į gydymo įstaigą  nuotolinei konsultacijai su gydytoju, arba 112;
  • likite namuose.
 
Paskelbus karantiną Lietuvoje, keičiasi gydymo įstaigos darbo metodas.
Kaip galime apsisaugoti? - LIKIME NAMUOSE!
Norime informuoti, kad:
• Konsultacijos bus vykdomos nuotoliniu būdu – naudosime telefonines konsultacijas. Tik aptarus sveikatos situaciją su gydytoju telefonu ir gavus jo leidimą, 
bus galima atvykti į pirmines paslaugas teikiančią įstaigą numatytu laiku.
• Registruotis galėsite gydytojo nuotolinei konsultacijai.
• Nuolat vartojamų vaistų receptai ir medicinos priemonės bus pratęsiamos nuotoliniu būdu.
• Nedarbingumo pažymėjimai dėl karantino, traumos ar ligos bus išduodami ir tęsiami nuotoliniu būdu.
• Profilaktinės sveikatos patikros šiuo metu atidedamos.
• Dėl planinių skiepijimų būtina visų pirma susisiekti su Jūsų gydytoju.
• Laboratoriniai tyrimai bus atliekami tik šeimos gydytojo sprendimu ir tik tiems kam būtina.

Norime nuraminti, kad suteiksime visą Jums reikalingą pagalbą ir užtikrins reikalingas paslaugas tęstinei Jūsų sveikatos priežiūrai.

Karantino metu visos odontologinės paslaugos nebus teikiamos. Jeigu Jums reikia skubios odontologiės pagalbos, prašome skambinti į registratūrą.

Dėl Jūsų pačių saugumo skatiname likti namuose.

Registracijos telefonai: 852105488 ir 852334446.
Ačiū visiems. Saugokime save ir artimuosius.

Naudingos nuorodos: